Çalışma Saatlerimiz 08.00 - 18.00

Belediye Evleri

Adana Otizm'de Süreç

Adana Otizm Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde Süreç Nasıl İlerler?

EĞİTİMDEN ÖNCE (İLK GÖRÜŞME)

Kurumumuza görüşmeye gelen her aile özel eğitim alan mezunu eğitimcilerimiz tarafından değerlendirmeye alınır. Kurum psikoloğumuz aileden çocuk hakkında bilgi alırken özel eğitimcimiz çocuğu tanımak ve becerilerini ölçmek için kaba değerlendirme yapar. Kaba değerlendirme sonucunda uyguladığımız eğitim modeli ve eğitime başlandığı zaman öğrenciyle izleyeceğimiz yollar aile ile paylaşılır ve bilgilendirilir.

 

EĞİTİME BAŞLADIKTAN SONRA

Öğrencinin oryantasyon sürecinde üç farklı müfredat kullanılarak (ABBLS R/DENVER/PORTAGE) detaylı değerlendirme, gözlem ve veli görüşmeleri yapılır ve bireyselleştirilmiş eğitim planı oluşturulur. Çocuğun öğrenme farklılıkları ele alınarak hazırlanmış özel materyaller, öğretici oyuncak ve etkinliklerle birlikte eğitimden keyif alması sağlanarak BİREBİR EĞİTİM verilir.

Kurumumuzda sunulan eğitim programları her çocuk için özel olarak hazırlanır. Eğitim programları hazırlanırken aile ile iş birliği içerisinde hedef davranışlar tespit edilir. Hedef davranış; öğrencinin istenmeyen davranışlarının azaltılmasına, öğrencinin yapmasını istediğimiz davranışların arttırılmasına yönelik olabileceği gibi öğrencinin davranış repertuvarında bulunmayan yani öğretilmek istenen herhangi bir davranış olabilir. Programlar hazırlandıktan sonra, çocukların performansına ilişkin düzenli veri toplanır ve grafiksel analizi yapılır. Bu grafikler öğretim programını yeniden gözden geçirmeye ve geliştirmeye yardım eder ve böylece ilerlemelerin sürekli olması sağlanır. 

 

AİLE EĞİTİMLERİ

Aile dahil olmazsa eğitim okulda kalır sloganıyla çıktığımız bu yolda tüm seanslarımızda aileyi sınıfın içinde görmek istiyoruz. Anne ve babalar çocuklarının değerlendirilmesi ve eğitimin planlanması sürecinden sonra düzenli bir şekilde eğitimlerimizi gözlemlerler. Bir süre sonra ise çocuklarıyla karşılıklı çalışırken aldıkları geri bildirimler ile doğru davranış ve eğitim stratejilerini öğrenip, çocuklarıyla sosyal hayatta karşılaştıkları sorunlara karşı daha doğru müdahalelerde bulunabilmekteler. Ailelerimizle ayda bir kez toplantı düzenliyoruz. Bu toplantılarda düzenli olarak tuttuğumuz veri formları ve grafikleri aileler ile paylaşılır ve  öğrencinin gelişimi hakkında bilgilendirilir.

DERS PLANI

Adana Otizm haftanın 6 günü hizmet vermektedir. Derslerimiz 90 dakikalık seanslardan oluşmaktadır. Öğrenciye verilecek ders seansları yine öğrencinin ihtiyacına göre davranış terapistlerimiz tarafından planlanmaktadır. 

 

Adana Otizm'de Süreç hakkında bilgi almak için mesaj gönderin.

">Yukarı